S07E28 – 100 Friendly Unit Shifters

Efter sju år av svamlande om rock’n’roll har vi nu kommit fram till avsnitt 100. Det firar vi med ett extra långt mastodontavsnitt med tillbakablickar, tävlingar och alkohol. Viktig info om avsnitt 100 Ett tekniskt fel, iscensatt av tyskarna som utvecklat Cubase, gjorde att det blev fel musikfil kopplat till förstärkartävlingen. Om du redan har Läs mer …

S07E26 – Specialavsnitt: Jared Leto

Jared Leto och Coronan Jared Leto och Jokern https://slate.com/culture/2019/10/jared-leto-tried-to-kill-the-todd-phillips-joaquin-phoenix-joker-movie.html Jared Leto och dokumentären https://www.imdb.com/title/tt2370718/ Jared Leto och ön https://www.iheart.com/content/2018-12-26-thirty-seconds-to-mars-announce-mars-island-croatia-festival/ https://www.pajiba.com/celebrities_are_better_than_you/thirty-seconds-to-mars-and-jared-leto-have-a-cult-on-their-island.php

S07E25 – Skapa. Sparka. Dö. Upprepa. Ett bands liv. Allt paketerat i en podcast med öl och västerbottniska karlar.

Känd sångare startar coverband https://www.blabbermouth.net/news/anthrax-singer-joey-belladonnna-launches-journey-tribute-band-journey-beyond/ Kända punkare startar nytt band https://www.blabbermouth.net/news/bad-religion-and-refused-members-join-forces-in-fake-names-debut-album-due-in-may/ Journey sparkar två medlemmar https://www.blabbermouth.net/news/journey-fires-drummer-steve-smith-and-bassist-ross-valory/ Nervosa sparkar alla utom gitarristen https://www.blabbermouth.net/news/nervosa-bassist-vocalist-and-drummer-quit-guitarist-vows-to-carry-on/ Van Halen är döda https://www.blabbermouth.net/news/david-lee-roth-van-halen-is-finished/

S07E24 – Rakt upp i bulman

Bon Jovi ställer in turné och ger tillbaka alla pengar https://www.loudersound.com/news/bon-jovi-cancel-tour-so-fans-can-use-refunds-for-essential-bills-and-shopping Liveshower kommer ta ett långt uppehåll. https://www.loudersound.com/news/health-expert-claims-live-shows-unlikely-to-return-before-autumn-2021 Musikfestival på nätet https://www.loudersound.com/news/online-music-festival-webfest-set-to-rock-in-early-april Gavin Rossdale spelar hemma https://www.blabbermouth.net/news/bushs-gavin-rossdale-performs-for-fans-from-home-during-covid-19-pandemic-video/ Billie Joe – No Fun Monday https://www.kerrang.com/the-news/green-days-billie-joe-armstrong-releases-new-cover-song-and-launches-no-fun-mondays/ The Green Day frontman has also announced that fans can expect a new cover to arrive every week as part of the brilliantly Läs mer …

S07E23 – Tyska buddhister spelar grunge

Post Malone har talang men får skäll https://www.blabbermouth.net/news/watch-post-malone-and-travis-barker-perform-nirvana-classics/ Puddle Of Mudds gör också cover på Nirvana men ack! https://www.blabbermouth.net/news/puddle-of-mudd-frontman-fires-back-at-critics-after-nirvana-cover-goes-viral-toxic-people-are-a-waste-of-time/ Rudolf har ingen talang som gittarist https://www.blabbermouth.net/news/michael-schenker-my-brother-rudolf-doesnt-have-much-talent-as-a-guitarist/ Har Chris Cornells dotter någon talang? https://www.loudersound.com/news/chris-cornells-daughter-toni-releases-the-song-far-away-places https://www.blabbermouth.net/news/watch-chris-cornells-15-year-old-daughter-perform-acoustic-cover-of-temple-of-the-dogs-hunger-strike/ Munkar kan också ha talang! https://www.loudersound.com/news/watch-a-buddhist-monk-play-the-ramones-teenage-lobotomy https://www.insightstate.com/spirituality/what-is-the-significance-of-108-in-buddhism-and-hinduism/

S07E22 – Things to Do in Denver When You’re Not Rocking

Barnbok Wrestling Cameo Röst i He-Man https://www.blabbermouth.net/news/henry-rollins-joins-voice-cast-for-netflix-anime-series-masters-of-the-universe-revelation/ Rom https://www.blabbermouth.net/news/motorheads-premium-dark-rum-wins-prestigious-award/

S07E21 – Rock vs. Corona

Dave Mustaine har med hjälp av Jesus klått cancern https://www.loudersound.com/news/dave-mustaine-on-cancer-battle-i-had-faith-i-was-going-to-be-healed Öl och Corona https://adage.com/article/cmo-strategy/dont-worry-well-march-again-guinness-says-ad-after-st-patricks-day-parade-suspensions/2244471 https://feber.se/samhalle/mexico-slutar-brygga-corona/409713/ Gravöl https://www.loudersound.com/news/i-love-rock-n-roll-writer-alan-merrill-dies-of-coronavirus Blink 182 gör en coronavideo https://chorus.fm/news/blink-182-happy-days-video/ Musiker gör mer pengar på Twitch https://www.blabbermouth.net/news/matt-heafy-when-im-at-home-i-make-significantly-more-money-from-twitch-streaming-than-i-do-with-trivium/